salam عواملی که باعث پوکی استخوان می شود
نکا موزیک
این سایت توسط ربات مدیریت میشود

عواملی که باعث پوکی استخوان می شود


ایرانی نیوز : اسکلت استخوانی یکی از بخش‌های بدن است که اگر سالم باشد چهارستون بدنی سالم می باشد . تغذیه نامناسب و خوراکی هایی که مصرف همزمان آنها تاثیر مثبت هر یک از آنها را خنثی می‌کنند موجب پوکی استخوان و آسیب به بدن می شود که در این مطلب با مواردی از آنها آشنا می شوید.

استفاده از مکمل کلسیم همراه دیگر قرص هایی که هر روز صبح مصرف می‌کنید مکملها و داروهای که برای درمان عارضه خاصی مصرف می‌شود و تداخلات دارویی دارند بنابراین تاثیر آنها از بین می‌رود در بسیاری موارد نیز واکنش های نامناسبی در بدن ایجاد می شود مصرف مکمل‌های حاوی کلسیم با داروهای ویژه درمان مشکلات غده تیروئید تداخل دارویی دارند همچنین بعضی از داروهای رایج مانند آنتی اسید و مکمل های حاوی فیبر جذب کسی را دچار اختلال می کنند.

اضافه کردن مکمل یا پودر حاوی کلسیم به دسری که برای کودک تهیه می‌کنید

با این روش میزان جذب کلسیم کودک افزایش پیدا نمی‌کنند زیرا بسیاری از پودرهای خوراکی حاوی ترکیب‌هایی است که مانع جذب کلسیم می شوند یکی از شاخص‌ترین این ترکیب انواع نگهدارنده های این خوراکی ها است که مانع جذب کلسیم میشود.

می‌توان گفت ماست بهترین منبع تامین کننده کلسیم برای بدن است و برای آنکه میزان جذابیت بیشتر باشد از انواع پروبیوتیک استفاده کنید.


خوردن غلات صبحانه همراه آب جوش

این شیوه ی مصرف غلات به این دلیل نیست که اگر آن را با شیر بخوریم ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم اضافه بر نیاز بدن جذب میشود اما تهیه آن با آب جوش باعث می‌شود غلات تاثیر اصلی خود را نداشته باشند بنابراین اگر به لاکتوز شیر حساسیت دارید غلات پخته را با شیر بادام یا سویا مصرف کنید.


خوردن گوشت همراه سالاد کلم یا اسفناج پخته

سبزی‌هایی مانند اسفناج حاوی ترکیبی به نام اگزالات هستند ترکیب مانع جذب کلسیم میشود از طرفی اسفناج و همراه خانواده کل مصرف نکنید زیرا کلم ها حاوی ویتامین k هستند .

نوشیدن قهوه در وعده صبحانه


از انجا که دریافت کافیین بیش از اندازه در وعده صبحانه مانع جذب کلسیم خوراکی های مصرف شده می‌شود تنها منبع کافیین دریافتی در این وعده باید چای باشد چون میزان کافیین این نوشیدنی اندک است نوشیدن چای سیاه و سفید و به علت داشتن مقدار زیادی پلی فنل وفلوراید مفید است و جذب کلسیم استحکام استخوان ها کمک می کنند.


مصرف روزانه مقدار زیادی مواد غذایی حاوی پروتئین به ویژه گوشت قرمز دریافت پروتئین بیش از حد در جدول ایجاد اختلال ایجاد می کند برای جلوگیری از این کار جایگزین کردن ماهی به ویژه انواع چرب مانند سالمون با گوشت قرمز مناسب است زیرا چربی امگا ۳ موجود در ماهی های چرب مانع التهاب بافت ها می شود و به جذب بیشتر کلسیم کمک می کنند.

منبع : مجله ۷ روز زندگی

لینک منبع

برچسب ها :Source link

برچسب ها :
  • ۰ نظر
  • هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده ، نفر اول شما باشید!

    نظرات بسته شده است.